Hoş Geldiniz | 23 Şubat 2020 Pazar

KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ

MERVE KÖROĞLU (İngilizce Öğretmeni) 11 Eylül 2019 Çarşamba 00:00:00
96 kez okundu.

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Hem sağlığa, hem de kişisel gelişime müthiş katkıları vardır. Zaten sağlık açısından faydaları birçok bilimsel araştırmaya dayalıdır. Kitap okumak ayrıca sizi çok farklı bir insana dönüştürür. Dünyayı eskiden olduğundan farklı algılamaya başlarsınız. Zekanız keskinleşir, beyin gücünüz artar.
Bir ebeveyn olarak bizler de çocuklarımıza kitap okumanın önemini kavratmalı ve kitap okuma alışkanlığı için onları desteklemeliyiz. Çocuklarımız ile birlikte kitap okuma saatleri belirlemeli ve o saatlerde hep birike kitap okumalıyız. Çocuklarımıza kitap alırken dikkat etmeliyiz. Çocuklara alınan kitap seviyesine uygun olmazsa kitap okumadan soğuyabilir ve okumak onun için zor bir engel olarak karşısına çıkabilir. Çocukların seviyelerine uygun olmayan kitaplar çocuk-kitap ilişkisini olumsuz etkiler. Çünkü kitap ve çocuk ortak bir dil konuşamazlar. Bu nedenle kitap alırken çok dikkatli olmalı hatta bir rehber eşliğinde veya tavsiye üzerine alınmalıdır.
Eğer birey okuma alışkanlığı kazanırsa;
-Kelime hazinesi gelişir,
-Düşünme yeteneği ve buna bağlı olarak üretken zekâ gelişir,
-Genel kültürümüz artar, etkin ve etkili bir insan olmanın yolları açılır,
-Dinleme ve konuşma kabiliyeti gelişir,
-Meslek hayatımızdaki başarı düzeyimiz yükselir,
-Sosyal ilişkilerimizin kalitesi artar,
-Okuyup yeni bir şey öğrendikçe merak etmeye ve daha çok okuyup yeni şeyler öğrenmeye başlar.
-Ülkesine değer üretir.
Ek olarak öğreneceğiniz sonsuz bilgilerle normalde asla gidemeyeceğiniz yerlere gitmenize ve tanışamayacağınız insanlarla tanışmanıza bile vesile olabilir. Çünkü bilgi herşeydir. Gerekli bilgiyle normalde yaşayamayacağınız bir hayatı elde edebilirsiniz.
Bu bağlamda, yabancı dil gelişiminde de okumak son derece önemlidir. Dinleyerek telaffuzunuzu geliştirirken, okuyarak hem gramer, hem de yeni kelimeler öğrenirsiniz. Üstelik kelimelerin farklı cümlelerde farklı anlamlarını da öğrenmiş olursunuz.
        


 

ÖĞRETMEN MAKALELERİ
İŞLEMLER ID
Gülerçin Koleji Logo
Gülerçin Koleji Logo
Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Özel Çerkezköy Gülerçin Eğitim Kurumları

Türkiyenin En Başarılı Eğitim Veren Kurumu - Özel Çerkezköy Gülerçin Koleji


Adres: İstasyon Mah. Cengiz Topel Cad. Tepe Emlak Konutları Karşısı Özel Okul Mevkii No:1 Çerkezköy / TEKİRDAĞ