Hoş Geldiniz | 12 Nisan 2024 Cuma

TÜRKLERDEN UNUTULMAZ KUTLU ZAFER

03 Mayıs 2016 Salı 13:53:42 ÖS 2074 kez okundu.

03.05.2016 tarihinde okulumuzda yapılan törenle, Cumhuriyet'in ilk yıllarında bayram niteliğinde kutlanan, fakat sonra unutulmaya yüz tutan, Osmanlı Devleti'nin Çanakkale'den sonra en önemli zaferi olan ve 100. yıldönümü kutlanan Kut'ül Amare Zaferi’ni öğrencilerimizle kutladık. Kut Zaferi , 1.Dünya Savaşı’nda kazandığımız iki büyük zaferden birisidir. 1.Dünya Savaşı’nda İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında Irak cephesinde 7 Aralık 1915 – 29 Nisan 1916 tarihleri arasında yapılan Kut’ül Amare Muharebesi, Bağdat yakınlarında Kut’ül Amare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayıp, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla sona ermiştir.
Kut-ül  Amare yenilgisi İngiliz askeri tarihinin en büyük askeri felaketi sayılır. İngiliz kayıpları 100.000 kişiye yaklaşmıştır.
Kut’ül Amare kahramanı Halil Kut Paşa zaferden Sonra 6.Orduya yayınladığı mesajında; “Arslanlar! Bugün Türklere şeref, şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprakların güneşli havasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek tebrik ediyorum. Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut’u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık Kut’da 10 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. Bize 200 yıldan beri tarihimizde okunmayan bir vak’ayı kaydettiren Allah’a hamd ve şükürler olsun. Allah’ın azametine bakınız ki, 1500 senelik İngiliz tarihine böyle bir vak’ayı ilk defa sizin süngülerinizle yazdırdı.
6- Yalnız süngü ve göğsümüzle kazandığımız bu zafer yeni tekemmül eden vaziyeti harbiyemiz karşısında muvaffakiyeti atiyemizin parlak bir başlangıcıdır. Bugüne KUT BAYRAMI namını veriyorum.”
Mirliva Halil Altıncı Ordu Komutanı 24 / 04 / 1916
Bizlerde bu kutlu zaferi öğrencilerimizle birlikte kutladık. Kutlama sırasında yapılan video gösterisi ile  Çanakkale Zaferi’nin önemini hatırladıktan sonra Kut'ül Amare Zaferi’nin de Çanakkale Zaferi kadar önemli olduğunu hem hatırladık hem öğrendik. Aynı zamanda bu eşsiz zaferin kahramanları olan Mirliva Halil Kut Paşa, Miralay  "Sakallı" Nurettin Bey ve Ali İhsan Bey’i de yakından tanıdık. Nice kutlu 100 yıldönümlerine KUT'ÜL AMARE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN.


DİĞER HABERLER
İŞLEMLER ID
Gülerçin Koleji Logo
Gülerçin Koleji Logo
Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Özel Çerkezköy Gülerçin Eğitim Kurumları

Türkiyenin En Başarılı Eğitim Veren Kurumu - Özel Çerkezköy Gülerçin Koleji


Adres: İstasyon Mah. Çisem Sok. Tepe Emlak Konutları Karşısı Özel Okul Mevkii No:1 Çerkezköy / TEKİRDAĞ