Hoş Geldiniz | 01 Haziran 2020 Pazartesi

EGOSUZ İNSAN OLUR MU? Arda Kuru 8A SINIFI

27 Kasım 2019 Çarşamba 15:44:38 ÖS
105 kez okundu.

EGOSUZ İNSAN OLUR MU?
Ego kelimesi günlük hayatta, popüler kültürde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Ve çoğunlukla olumsuz anlam taşıdığı varsayılıyor. Ancak bu doğru değil. Ego denildiğinde her ne kadar insanların aklına olumsuz şeyler gelse de, aslında bu kavram her insanda mevcut olan bir durum. Yani egosuz bir insandan bahsetmek mümkün değil.
ID, ego ve süperego
ID, ego ve süperego, insan zihninin katmanlarını oluşturur. Bu katmanlar her ne kadar birlikte yer alsa da, farklı düzlemlerde etkindirler. ID, zevk temelli isteklerin çıkış noktasıdır. En ilkel benliktir. Ana kaynağı cinsellik ya da açlık gibi ihtiyaçların doyurulmasıdır. Ego ise bu ID'nin isteklerini gerçekliğe dönüştüren kısmıdır. Bu noktada savunma mekanizması devreye girer ve ID dengelenir. Süperego ise kültürel adetlerin içselleştirilmesidir. ID'nin talepleriyle çatışma halindedir, tabuları savunur.
Egonun temel görevi
Egonun temel görevi, kişilerin içgüdüsel ihtiyaçlarını ifade eden ID ile gelenekleri temsil eden süperego arasındaki dengeyi korumak. Yani ego, kişilerin toplum içerisindeki konumunu belirleyen önemli bir denge unsuru. Kişilerin toplum içerisindeki güvenliğini sağlama şansına sahip olan ego şayet dizginlenmezse, kişilerin saldırganlaşması ve toplum içerisinde aykırı bulunabilecek davranışlarda bulunması beklenebilir.
Ego nasıl anlaşılır?
Kontrol altında tutulmayan ego, etkilerini kişilerin konuşmalarında, davranışlarda gösterir. Psikologlar, egonun fazlasını kişilik bozukluğu olarak değerlendirir. Egoist olarak adlandırılabilecek bir kimse, kendisini dünyanın merkezi olarak kabul eder. Bu şekilde kendisine bir dünya yaratır. Ve o dünyada en haklı, en değerli kimse yine kendisidir. Bu düşünce sistemi empatiden yoksun olduğu için sağlıklı değildir.
Egoistlerin özellikleri
Egoist olarak adlandırabileceğimiz kişiler kibirli, öfkeli ve kindardırlar. Çoğunlukla 'ben' diyen bu kişiler ego dengesi sağlayamadığında bu durum çevreleri tarafından fark edilir. Çünkü ID ile süperego arasında denge kuramadıkları için aşırı davranışlar sergilerler. Diğer insanlara tepeden bakan tutumları nedeniyle tepki toplarlar.
 

ÖĞRENCİ MAKALELERİ
İŞLEMLER ID
Gülerçin Koleji Logo
Gülerçin Koleji Logo
Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Özel Çerkezköy Gülerçin Eğitim Kurumları

Türkiyenin En Başarılı Eğitim Veren Kurumu - Özel Çerkezköy Gülerçin Koleji


Adres: İstasyon Mah. Cengiz Topel Cad. Tepe Emlak Konutları Karşısı Özel Okul Mevkii No:1 Çerkezköy / TEKİRDAĞ