Hoş Geldiniz | 03 Mart 2021 Çarşamba

BALIKLARA ALTERNATİF ÇEVRE DOSTU BESİN “ MİKROALGLER “

ŞAFAK KÜÇÜK (Fen ve Teknoloji Öğretmeni) 19 Şubat 2021 Cuma 07:33:02 ÖÖ
31 kez okundu.

Martin Luther Üniversitesi Halle- Wittenberg’den (MLU) bilim adamları tarafından yapılan yeni bir çalışmada, mikroalglerin insanlar için alternatif omega-3 yağ asitleri kaynağı olabileceği ve popüler balık türlerinin üretiminden daha çevre dostu olabileceği açıklandı. Almanya’da mikroalg üretiminin çevresel etkilerini araştıran bu çalışma Journal of Applied Phycology’de yayımlandı.
                Mikroalgler, başlangıçta alternatif yakıtlar için bir hammadde olarak değerlendirilirler, son dönemde insan diyetinde bir besin kaynağı olabilmesiyle birçok araştırmanın odağı haline geldi. Günümüzde Asya’daki açık havuzlarda üretilen mikroalglerin potansiyel kirlenme riski altında olmaları nedeniyle bazı alg türlerinin fotobiyoreaktörler olarak adlandırılan kapalı sistemlerde yetiştirilmesi tercih edilmektedir. MLU Tarım ve Beslenme Bilimleri Enstitüsü’nden Susann Schade: “ Biz de araştırmalarımızda Almanya’daki fotobiyoreaktörlerde üretilen mikroalglerin, balıktan daha çevre dostu bir temel besin kaynağı olup olamayacağını araştırdık.” dedi.
                Çalışmalarda, geliştirilen model ile mikroalg ve balıklardan alınan besinlerin karbon ayak izi karşılaştırıldı ve her iki gıda kaynağının su kütlelerinde asitleşmeyi ve ötrofikasyonu ne kadar arttırdığı analiz edildi. Sonuç olarak, mikroalg tarımının balık üretimi ile çevre üzerinde benzer etkiye sahip olduğu kanıtlandı.
                Meier:”Mikroalg yetiştiriciliğinin en önemli avantajı, düşük arazi gereksinimine sahip olmasıdır. Mikroalgler ortak bir gıda olarak kullanılabilir ise, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri için çevre dostu önemli bir alternatif olabilir. Fakat mikroalglerin bir besin kaynağı olarak düşünülmesi yerine tamamen balığın yerine bir kaynak olarak tercih edilmesi de doğru olmayacaktır.” dedi.
 
ŞAFAK KÜÇÜK (FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMENİ)

 

ÖĞRETMEN MAKALELERİ
İŞLEMLER ID
Gülerçin Koleji Logo
Gülerçin Koleji Logo
Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Özel Çerkezköy Gülerçin Eğitim Kurumları

Türkiyenin En Başarılı Eğitim Veren Kurumu - Özel Çerkezköy Gülerçin Koleji


Adres: İstasyon Mah. Cengiz Topel Cad. Tepe Emlak Konutları Karşısı Özel Okul Mevkii No:1 Çerkezköy / TEKİRDAĞ