Hoş Geldiniz | 13 Nisan 2021 Salı

NE KADAR MARUZ O KADAR VARIZ

AHMET CİMŞİT (İngilizce Öğretmeni) 02 Nisan 2021 Cuma 07:00:31 ÖÖ
18 kez okundu.

Yabancı dil öğrencinimin de imkanı olan insanlar kısa süreliğine de olsa yurtdığında, ve eğer mümkünse İngiltere’de veya Amerika’da dil öğrenmeye gidiyor. Türkçeden uzak bir ortamda, mümkünse başka Türklerin olmadığı ortamlarda,  İngilizce’den başka bir dil konuşma şansının olmadığını bilerek ve İngilizceyi mecburen kullanarak istenilen hedefe Türkiye’de sarfedeceği zamandan daha kısa sürede ulaşabilir. Yurdışında dil eğitimine giden insanlarıızda da bu net bir şekilde belli oluyor, yurtdışında beraberindekiler ile Türkçe konuşmaya devam edenler müstesna.
Keşke imkanımız olsa da herbir çocuğumuzu yurtdışına dil eğitimine göndersek ama tabiki bu mümkün değil. Mevcut şartlar altında bizim yapabileceğimiz en güzel şey, öğrenciyi İngilizceye maruz bırakmak. Öğrencinin İngilizce dışında başka dil konuşamaycağı bir ortam hazırlamak veya öğrencinin zihnine böyle bir ortamı yerleştirmek. Derste tuvalate gitmek isterken dahi İngilizce sormazsa gidemeyeceğini düşünen öğrencinin ilk öğreneceği cümlelerden biri “May I go to the toilet?” olacaktır. Günümüz kolejlerinde neredeyse her kademede öğrencilerin her gün İngilizce dersleri var. Günde 1-2 saat maruz bırakmak tabi kimseyi İngilizce profesörü yapmaz ama bir şeyler yapabilir. Hergün kaliteli İngilizce ders alan, her akşam kaliteli İngilizce ödev yapan öğrencide elbette gözle görülür gelişmeler olacaktır. Ancak, dersin kaliteli olması yani öğretme amacıyla yapılması, farklı beceriler içermesi, kural değil dilin kullanımını öğretmesi gerekiyor. Aynı şekilde ödevlerin de test değil, farklı şekilde etknlikler, farklı beceriler içeriyor olması, öğrenciyi düşündürmesi, öğrendiklerinin hepsini öğrenciye kullandırtması ve hatta özel hazırlanması gerekiyor.
Maruz kaldığımız, yaptığımız taktirde yol alabiliriz. Uzaktan bakarak dil öğrenebilseydik, futbol maçlarını  hiç kaçırmadan izleyenler Chritiano Ronaldo’dan daha iyi futbol oynarlardı. Nasılki topu ayağa almadan yol alınmıyor, dil öğrenmek için de o dili ağzımıza alacağız. 
AHMET CİMŞİT (İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ)

ÖĞRETMEN MAKALELERİ
İŞLEMLER ID
Gülerçin Koleji Logo
Gülerçin Koleji Logo
Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Özel Çerkezköy Gülerçin Eğitim Kurumları

Türkiyenin En Başarılı Eğitim Veren Kurumu - Özel Çerkezköy Gülerçin Koleji


Adres: İstasyon Mah. Cengiz Topel Cad. Tepe Emlak Konutları Karşısı Özel Okul Mevkii No:1 Çerkezköy / TEKİRDAĞ