Hoş Geldiniz | 21 Haziran 2024 Cuma

TARİHİNE SAHİP ÇIKAN GENÇLER

12 Haziran 2015 Cuma 12:25:47 ÖS 7367 kez okundu.

Gülerçin Anadolu Lisesi öğrencileri, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz İsmail HIDIROĞLU önderliğinde tarihlerine ve edebiyatlarına sahip çıktı. Gülerçin Anadolu Lisesi öğrencilerimiz, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz İsmail HIDIROĞLU’nun yönetiminde Türkçenin ilk yazılı belgeleri olan Orhun Abideleri’nin(Göktürk Yazıtları) temsili maket yapımı projesini tamamladılar.
Anadolu Lisesi öğrencilerimiz, Türkiye’de bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olan Orhun Abideleri’nin  (Göktürk Yazıtları) maketini uzun ve zorlu bir dönemin ardından tamamladılar. Öğrencilerimiz bir yandan proje yaparken diğer yandan da yaparak-yaşayarak tarihlerini öğrendiler. Öğrenciler, böylelikle tarih bilinci açık, milli şuurlu ve edebiyatına bağlı gençlik olma yolunda büyük adım attılar.
Nedir Orhun Abideleri (Göktürk Yazıtları) ? Türk tarih ve edebiyatı için önemi nedir Orhun Abideleri’nin (Göktürk Yazıtları) ? Türk dilinin ilk yazılı belgeleridir. Türk dilinin ilk yazılı tarihidir. Türk adının geçtiği ilk metinlerdir. Türk edebiyatında ilk siyasetnamedir. Türk edebiyatında ilk nutuktur. Türk edebiyatında ilk anıdır. Türk dilinin yazı ile takip edilen ilk belgeleridir. Prof. Dr. Muharrem Ergin yazıtların önemini şu şekilde açıklar : “Türk adının, Türk milletinin isminin geçtiği ilk Türkçe metin. İlk Türk tarihi. Taşlar üzerine yazılmış tarih. Türk devlet adamlarının millete hesap vermesi, milletle hesaplaşması. Devlet ve milletin karşılıklı vazifeleri. Türk nizamının, Türk töresinin, Türk medeniyetinin, yüksek Türk kültürünün büyük vesikası. Türk askeri dehasının, Türk askerlik sanatının esasları. Türk gururun ilâhi yüksekliği. Türk feragat ve faziletinin büyük örneği. Türk içtimai hayatının ulvi tablosu. Türk edebiyatının ilk şaheseri. Türk hitabet sanatının erişilmez şaheseri. Hükümdarâne eda ve ihtişamlı hitap tarzı. Yalın ve keskin üslûbun şaşırtıcı numunesi. Türk milliyetçiliğinin temel kitabı. Bir kavmi bir millet yapabilecek eser. Asırlar içinden millî istikameti aydınlatan ışık. Türk dilinin mübarek kaynağı. Türk yazı dilinin ilk, fakat harikulade işlek örneği. Türk yazı dilinin başlangıcını milâdın ilk asırlarına çıkartan delil. Türk ordusunun kuruluşunu en az 1250 sene öteye götüren vesika. Türklüğün en büyük iftihar vesilesi olan eser. İnsanlık âleminin sosyal muhteva bakımından en manalı mezar taşları. Dünyanın bugün belki de en büyük meselesi olan Çin hakkında 1250 sene evvelki Türk ikazı…”
Orhun Abideleri (Göktürk Yazıtları) 3 bengü taştan oluşur. Bu taşlar ve dikiliş tarihleri şunlardır: Tonyukuk 716 veya 731, Kültigin 732, Bilge Kağan 735 .
Bilge Kağan Anıtı’ndan :
Kül Tigin yok erser, kop ölteci ertigiz. Inim Kül Tigin kergek boldi. Özüm sakindim. Körür közüm körmez teg, bilir biligim bilmez teg boldi. Özüm sakindim. Öd tengri yasar. Kisi ogli kop ölgeli törümis.
Günümüz Türkçesiyle: Kül Tigin olmasa hep ölecektiniz. Küçük kardeşim Kül Tigin vefat etti. Kendim düşünceye daldım. Görür gözüm görmez gibi, bilir aklim bilmez gibi oldu. Kendim düşünceye daldım. Zamanı Tanrı yasar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.

Bizlerde dilimiz, tarihimiz ve edebiyatımız için bu kadar önemli olan yazıtlarımızı, okulumuz bünyesinde temsili bir örneğiyle ebedileştirdik. .Prof. Dr. Muharrem Ergin’in  yazıtların önemini dile getirdiği şu cümlede bizleri bu projeyi yapmaya yiten temel nedenlerden olmuştur: “Orhun Abideleri (Göktürk Yazıtları) Türklüğün göğe uzanan şehadet parmağıdır.”
Türk tarihi ve edebiyatının bu ilk belgeleri yüceltilmeye ve ebediyen yaşatılmaya devam edecektir.


DİĞER HABERLER
İŞLEMLER ID
Gülerçin Koleji Logo
Gülerçin Koleji Logo
Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Özel Çerkezköy Gülerçin Eğitim Kurumları

Türkiyenin En Başarılı Eğitim Veren Kurumu - Özel Çerkezköy Gülerçin Koleji


Adres: İstasyon Mah. Çisem Sok. Tepe Emlak Konutları Karşısı Özel Okul Mevkii No:1 Çerkezköy / TEKİRDAĞ