Hoş Geldiniz | 23 Temmuz 2024 Salı

ÇOCUK EDEBİYATININ USTA KALEMİ ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTU

15 Aralık 2017 Cuma 13:06:54 ÖS 1346 kez okundu.

15 Aralık 2017 Cuma günü okulumuzda her ay düzenlenmekte olan Kitap ve Kariyer günü etkinliğimizin bu ayki konuğu çocuk edebiyatının önemli isimlerinden Yalvaç Ural oldu. Çocuk edebiyatındaki çalışmaları ile yurtdışında da ünlenen Yalvaç Ural, Hollanda'daki 5. Uluslararası Çocuk şiir Festivali'nde, "Armonikanın Şairi", "Dünya Çocuk şiirinin şampiyonu" diye adlandırılmış ve ününe ün katmıştır. Okulumuzda 10.12.2017-15.12.2017 tarihleri arasında çocuk edebiyatının önde gelen usta kalemlerinden Yalvaç Ural’ın açılan kitap standı büyük ilgi gördü. Gülerçinde Çocuk Edebiyatı Günleri kapsamında 15 Aralık 2017 Cuma günü ise usta kalem Yalvaç Ural okulumuzda söyleşi ve imza günü düzenledi. Bu imza günü aracılığıyla öğrencilerimiz usta yazar ile tanışma fırsatı buldu.
Usta kalem Yalvaç Ural, öğrencilerimizle söyleşi yaptı. Söyleşi sırasında usta kalem öğrencileri hem eğlendirdi hem de onlara okuma sevgisi aşıladı. Hoş dakikaların geçirildiği söyleşinin ardından hatıra fotoğrafı çekildi. Okul müdürümüz Sayın Ömer Kürklü, usta kalem Yalvaç Ural’a söyleşinin sonunda plaket vererek teşekkürlerini iletti. Söyleşiden sonra çocuk edebiyatının güçlü kalemi Yalvaç Ural lobide imza günü düzenledi. Öğrencilerimiz aldıkları kitapları yazarımıza büyük bir mutluluk ve heyecanla imzalattılar.
Amacımız öğrencilerimize kitap okuma sevgisi aşılamak, öğrencilerimizin kitaplara karşı ilgisini arttırmak ve kitap okumalarını sağlayarak hayal ve yorum gücünü arttırmaktır. Aynı zamanda öğrencilerimizle okudukları kitapların yazarını tanıştırarak onları ileride hatırlayacakları güzel bir anı sahibi yapmaktır.
Yalvaç Ural, 1945 yılında Konya'da memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi ilkokul öğretmeni, babası ise Toprak Mahsulleri Ofisi'nde uzman müdürü idi. Öğrenimini Anadolu'nun değişik il ve ilçelerinde sürdürdü. Kabataş Lisesi'nde başladığı lise öğrenimini İstanbul'da Atatürk Erkek Lisesi'nde tamamladı. Lise yıllarında müzik ve edebiyata ilgi duydu. Yalvaç Ural, liseden sonra gazeteciliği meslek olarak seçti ve Milliyet Gazetesi'nde editör olarak çalışmaya başladı. Gazetecilik yaşamı çok sayıda farklı yayınevi ve gazetede sürdü.23 yılda 25 çocuk dergisi yayımladı. Yurtdışında yayımlanan Türkçe dergilere katkıda bulundu. Yalvaç Ural'ın "Gölcüğü Küçük Avcılar" adlı öyküsü İngilizce'ye çevrilerek, 1996 yılında Oxford University Press tarafından ortaöğretim çocukları için hazırlanan "Dört Türk Öykücüsü" adlı kitapta yer aldı. 65 çocuk kitabı yayımlayan Yalvaç Ural, yetişkinler için dört kitap ve bir şiir kitabı yayımlamıştır.
 


DİĞER HABERLER
İŞLEMLER ID
Gülerçin Koleji Logo
Gülerçin Koleji Logo
Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Özel Çerkezköy Gülerçin Eğitim Kurumları

Türkiyenin En Başarılı Eğitim Veren Kurumu - Özel Çerkezköy Gülerçin Koleji


Adres: İstasyon Mah. Çisem Sok. Tepe Emlak Konutları Karşısı Özel Okul Mevkii No:1 Çerkezköy / TEKİRDAĞ